Як вибрати зубну щітку - поради стоматолога

Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.
Дата создания: 27.01.2020
Дата последнего редактирования: 22.03.2021
268

Правильний вибір зубної щітки

Правильний догляд за ротовою порожниною не обходиться без гігієнічного чищення зубів. Цю процедуру слід проводити не менше двох разів на день протягом 2-3 хвилин. Так як усунення нальоту із зубів відіграє важливу роль для здоров'ї ротової порожнини, велике значення має правильна зубна щітка.

Як вибрати зубну щітку | Клініка Лукашука - Фото 1

На жаль, вибору даного предмета особистої гігієни часто приділяється недостатньо уваги. Зазвичай вподобання обмежуються кольором, формою рукоятки та додатковими особливостями, наприклад, гумовими вставками. На вибір також часто впливають рекламні хитрощі виробників.

Однак, щоб вибрати зубну щітку, яка дійсно якісно очищатиме зуби від нальоту, потрібно знати, чим відрізняються ті чи інші моделі. У стоматологічній клініці Лукашука у Києві вам допоможуть підібрати відповідну зубну щітку та навчать правильно її використовувати для досягнення кращого результату.

 

Класифікація зубних щіток за рівнем жорсткості

Жорсткість щетинок – це один із основних параметрів, який важливо враховувати під час вибору. Щетина може бути:

 • Дуже м'яка – переважно такі щітки виробляють для чищення дитячих молочних зубів. Також вони підходять для дорослих із захворюваннями ясен. Стоматологи радять вибирати дуже м'які щетинки за наявності пародонтиту або підвищеної чутливості зубів.
 • М'яка - вибір зубної щітки з м'якими щетинками кращий для тих, у кого часто спостерігається кровоточивість ясен. Зокрема, стоматологи нерідко рекомендують таку жорсткість жінкам під час вагітності та лактації.
 • Середня – найбільш популярна та затребувана модель. Тим, у кого немає жодних суттєвих проблем із чутливістю зубів та кровоточивістю ясен, найкраще вибирати саме таку щітку.
 • Жорстка – такі зубні щітки рекомендується використовувати тим, хто часто п'є фарбуючі напої (кава, вино, соки) та курить. Однак перед тим, як віддати перевагу жорсткій щетині, слід проконсультуватися зі своїм стоматологом, оскільки підходить вона не всім.
 • Дуже жорстка – найжорсткіші щетинки призначені для гігієнічного чищення ротової порожнини при носінні ортодонтичних конструкцій, а також очищення зубних протезів, що знімаються.

 

Яку зубну щітку вибрати?

На ринку можна знайти безліч різних щіток, які відрізняються матеріалами і принципом роботи. Через це вибір для непідготовленої людини може бути складним. Розповімо вам про основні та найпопулярніші моделі.

 

1. Мануальні зубні щітки

Вважаються найуніверсальнішими та найзручнішими для більшості людей. У мануальної щітки ручка найчастіше виконана із пластику, а щетина із синтетики. На упаковці обов'язково буде вказано ступінь жорсткості. Така конструкція також буває адаптованою під ортодонтичні системи – це найкраща зубна щітка для брекетів, протезів, мостів та ін.

Мануальні зубні щітки | Клініка Лукашука - Фото 2

 

На що звертати увагу при виборі зубної щітки?

Зовнішній вигляд мануальних щіток постійно змінюється. Виробники додають різні вставки на голівці, що чистить, гумові щетинки для масажу ясен, очищувач язика та ін. На якість чищення зубів це, втім, ніяк не впливає, так як воно залежить лише від правильно підібраної щетини і техніки використання. Деякі доповнення здатні навіть травмувати ясна, тому стандартні моделі – найоптимальніші.

Вибираючи класичну щітку, слід взяти до уваги такі особливості:

 • Щетина має бути із синтетичного матеріалу.
 • Чим менша довжина голівки, тим якісніше і комфортніше буде чистка. Рекомендується вибирати головку, яка покриває трохи більше 2-3 зубів.
 • Оптимальним варіантом стане модель без будь-яких вставок з гуми або пластику на голівці.

Людям з брекетами рекомендується купувати спеціальну ортодонтичну модель. Її конструкція передбачає особливе розташування щетинок, що утворюють V-подібну виїмку. Така особливість будови дозволяє максимально ретельно вичищати наліт та шматочки їжі із зубів та самої брекет-системи.

 

2. Електрична зубна щітка

Електрична щітка здійснює очищення зубів за рахунок обертання голівки з дуже високою швидкістю. Більшість таких виробів працюють або від акумулятора, або від батарейок.

Електрична зубна щітка | Клініка Лукашука - Фото 3

Електрощітки мають кілька переваг перед своїми мануальними побратимами:

 • Спрощена експлуатація, яка не вимагає вчитися правильної техніки чищення зубів.
 • Декілька режимів роботи, які дозволяють вирішувати різні завдання: справлятися з повсякденним чищенням, налаштовувати оптимальну інтенсивність впливу для чутливих ясен та зубів, ортодонтичних систем та протезів.
 • За наявності окремих змінних насадок однією електрощіткою можуть скористатися всі члени сім'ї.

 

Як вибрати електричну зубну щітку?

Головка електрощітки рухається вбудованим електродвигунчиком. Залежно від виробника частота обертання може становити 10-30 тис. обертів за хвилину. Критеріїв вибору таких моделей дуже багато, тому перш за все краще орієнтуватися на основні особливості.

Вибір електричної зубної щітки повинен відштовхуватися від таких параметрів:

 • Тип головки - головка, що чистить, буває знімною і незнімною. Моделі з незнімними головками дешевші, оскільки є одноразовими. Краще віддати перевагу пристрою зі знімною головкою.
 • Датчик тиску – дана функція дозволить забути про проблеми із чутливістю емалі.
 • Управління зі смартфона – сучасні смарт-щітки вражають безліччю корисних функцій, якими можна керувати через програму на смартфоні. Чи варто купувати електричну зубну щітку із таким функціоналом? Якщо є можливість, то так, адже користувач зможе оперативно відстежувати заряд батареї, отримувати повідомлення про необхідність заміни головки, контролювати інтенсивність та тривалість чищення зубів та ін.
  Також потрібно враховувати поради лікуючого стоматолога.

 

3. Електрична ультразвукова щітка

У такого предмета особистої гігієни головка, що чистить, не обертається, а здійснює невеликі коливальні рухи з боку в бік.

Ультразвукова щітка | Клініка Лукашука - Фото 4

Плюси:

 • Найбільш якісне очищення зубів від нальоту. Ультразвукова чи обертаюча електрична зубна щітка - яка краща? Клінічно доведено, що ультразвукові моделі справляються з чищенням ефективніше.
 • При експлуатації не пошкоджуються ясна та емаль.

Мінуси:

 • Багато пацієнтів думають, що дана модель справляється з усім сама і починають гірше чистити зуби.
 • Найвища ціна на якісні бренди.

 

Як вибрати ультразвукову щітку?

При виборі ультразвукових щіток можна керуватися тими самими принципами, які стосуються електрощіток.

 

Що важливо врахувати при купівлі нової щітки?

Перед тим як купити зубну щітку, корисним буде ознайомитися з наступними порадами, які ми даємо своїм пацієнтам у стоматологічній клініці Лукашука:

 • Щоб ясна менше травмувалися, вибирайте моделі із закругленими чи супертонкими, а не загостреними та плоскими щетинками.
 • Обов'язково підбирайте той ступінь жорсткості, який підходить вашим зубам та яснам.
 • Для кращого очищення міжзубного простору варто звернути увагу на голівку, що чистить, з пучками щетинок, розташованими хрест-навхрест.
 • За наявності кровоточивості ясен корисними будуть моделі з гумовими щетинками з обох боків.
 • Не варто вестися на маркетингові пастки про користь та екологічність натуральної щетини. Вона є чудовим живильним середовищем для розмноження бактерій. Хороша зубна щітка матиме синтетичну щетину.

 

Як часто треба міняти зубну щітку?

Міняти зубну щітку слід не рідше одного разу на 3 місяці. У процесі повсякденного використання щетинки стають кудлатішими і гірше справляються зі своїм завданням. У деяких моделей щетина має спеціальне покриття, яке служить індикатором зношування: коли воно зникає або змінює колір, настав час робити заміну. Насадки електрощіток змінюються за тим же принципом.

Як часто потрібно змінювати зубну щітку? | Клініка Лукашука - Фото 5

Частіша заміна рекомендується тим, хто носить брекет-систему, а саме – раз на 2 тижні. Також стоматологи рекомендують здійснити заміну, якщо людина перенесла якесь захворювання ротової порожнини та проходить процес реабілітації.

Сподобалося у нас? - Поділися сторінкою з друзями!
26 голосів, оцінка: 4.3 з 5
×
Записатися на консультацію
Записатися на консультацію
Ваш телефон *