Культьова вкладка

Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.

При каріозному або травматичному пошкодженні зубів може сильно зруйнуватись коронка. Якщо коріння ціле, фахівці Клініки Андрія Лукашука пропонують використовувати культьову вкладку. Цей виріб забезпечує підтримку ослабленому зубу, захищає його від подальших пошкоджень і допомагає надійно зафіксувати протез.

Що таке культьова вкладка?

Це вид зубного протезу, який використовують для відновлення пошкоджених чи каріозно змінених зубів. Виріб виготовляють із металу або кераміки персонально для кожного пацієнта. Вкладку поміщають усередину зуба та кріплять за допомогою спеціального стоматологічного цементу. На основу (культю) встановлюють коронку.

Що таке культьова вкладка

Стандартна вкладка складається з кореневої та зовнішньої частин. Така конструкція дозволяє рівномірно розподіляти жувальне навантаження.

Якими бувають вкладки?

У стоматологічній практиці використовують два види культових вкладок.

  • розбірні: включають кілька елементів - штифти (основний та допоміжний) та куксу, на яку кріпиться коронка;
  • цільнолиті: є суцільною конструкцією, яку не можна розділити на частини; характерною особливістю таких виробів є підвищена міцність та довговічність.

Матеріали для виготовлення вкладок

Вкладки роблять із металу, кераміки та діоксиду цирконію.

Вкладки з металу

Виготовляються із сплаву кобальту з хромом або з інертних (дорогоцінних) металів. Такі вкладки відрізняються міцністю, надійністю, але поступаються аналогам за рівнем естетичності. Ортопедичні конструкції з металу частіше встановлюють на жувальні зуби, які не потрапляють до зони посмішки.

Керамічні та цирконієві вкладки

Виготовляються цільнолитими. Використовуються переважно для протезування передніх зубів. Вироби з діоксиду цирконію відрізняються більшою міцністю, ніж вкладки із звичайної кераміки, тому підходять і для молярів.

Переваги культьових вкладок

Переваги культьових вкладок

Встановлення культових вкладок має чимало плюсів:

  1. Можливість зберегти рідний зуб. Вкладка дозволяє провести реконструкцію за наявності одного коріння.
  2. Довговічність реставрації. При правильному догляді за ротовою порожниною штифтові вкладки здатні прослужити п'ятнадцять-двадцять років.
  3. Біологічна сумісність. Культові вкладки не викликають негативних реакцій організму.
  4. Можливість зберегти природний та привабливий вигляд зуба. Завдяки точному підганянню та вибору матеріалів відреставрований жувальний орган не відрізнятиметься від інших.
  5. Стійкість до зовнішніх дій. Протягом усього терміну використання культові вкладки не змінюють своїх властивостей і добре витримують жувальні навантаження.

Недоліки

До мінусів культових вкладок можна віднести потребу кілька разів відвідувати стоматологічну клініку для реставрації зуба. Загалом процес протезування займає від трьох до шести тижнів.

Етапи виготовлення вкладок

  1. Оцінка стану зуба. Спочатку стоматолог проводить огляд та діагностику, щоб визначити, чи підходить культова вкладка для відновлення конкретного зуба.
  2. Підготовка до реставрації Проводиться лікування карієсу, виконуються пломбування каналів зубного кореня та створення ложа під культову вкладку.
  3. Визначення відтінку ортопедичної конструкції. Якщо вкладка буде виготовлена з кераміки, її колір має бути підібраний у тон зуба.
  4. Зняття відбитка щелепи та моделювання індивідуальної культової вкладки.
  5. Виготовлення протезу у лабораторії.
  6. Встановлення та фіксація. Готову конструкцію приміряють і якщо немає невідповідностей, кріплять на постійний цемент.
  7. Реконструкція зовнішньої частини зуба з допомогою штучної коронки.

Протипоказання

Незважаючи на велику кількість переваг культьових вкладок, цей метод відновлення зруйнованих зубів підходить не кожній людині. До основних протипоказань для встановлення культових вкладок можна віднести:

  • Наявність будь-якого патологічного процесу у м'яких тканинах, що оточують зруйнований зуб. Це протипоказання стосується змін як запального, і незапального характеру.
  • Істотне ушкодження кореневої частини зруйнованого зуба. Якщо значна частина кореня зуба була зруйнована, це є показанням до екстракції (видалення) зуба з наступною установкою імплантату і протезуванням.
  • Патологічна рухливість зубного ряду. Якщо у пацієнта спостерігається така особливість, то будь-яка культова вкладка не зможе повноцінно виконувати свою функцію та спровокує інші ускладнення з боку зубощелепного апарату.
  • Крім того, вкладки для реставрації зруйнованих зубів категорично протипоказані, якщо до цього не було проведено якісне лікування кореневих каналів зуба. Алергічна реакція на матеріали, з яких виробляються культові вкладки, є також протипоказанням.

Що робити після лікування?

Після встановлення конструкції пацієнту необхідно спостерігати за станом м'яких тканин навколо відреставрованого зуба. Якщо є почервоніння або набряклість, і все це супроводжується болем, необхідно негайно звернутися до лікаря-стоматолога.

Сподобалося у нас? - Поділися сторінкою з друзями!
21 голосів, оцінка: 4.9 з 5
Поділитись pinterest
×
Записатися на консультацію
Записатися на консультацію
Ваш телефон *