Лікування пульпіту

Інформація, надана в статті, не може бути використана для постановки діагнозу, призначення лікування і не заміняє консультацію лікаря.

Пульпітом називають запальне захворювання м'якої тканини зуба. Патологія зазвичай виникає через порушення цілісності структур, внаслідок чого бактерії потрапляють усередину. При запущеному пульпіті мікроби поширюються межі зуба і може утворитися абсцес.

Лікування пульпіту

Що таке пульпа зуба?

Зубна пульпа розташована під твердими шарами (дентин та емаль). Структура включає сполучну тканину, нервові волокна, кровоносні судини, клітини.

Пульпа – жива та чутлива частина зуба. Її основні функції:

  1. Іннервація. Нервові волокна пульпи відгукуються всілякі стимули (тепло, холод, тиск, біль). Отримані відчуття допомагають людині зрозуміти, що із зубом щось не так.
  2. Кровопостачання. Завдяки широкій судинній мережі зуб отримує харчування і забезпечується киснем - це необхідно для підтримки життєдіяльності.
  3. Формування дентину. Пульпа бере участь у формуванні та ремоделюванні жорсткого шару, який утворює основу зуба. Вона виробляє спеціальні клітини одонтобласти, які відповідають за синтез та відкладення нового дентину. Це допомагає зміцнити структуру зуба.
  4. Регенерація та ремінералізація. Пульпа має здатність відновлення тканин у відповідь на ушкодження. При запальних процесах або карієсі пульпа починає процеси ремінералізації для відновлення та захисту зуба.

На початковому етапі інфекційного ураження запальна реакція пульпи може бути оборотною за умови своєчасних терапевтичних маніпуляцій. Якщо подразник діє тривалий час, процес стає необоротним. У таких випадках для збереження зуба потрібне ендодонтичне втручання.

Чому виникає пульпіт?

Основні причини розвитку патології:

  • Первинний та вторинний карієс.
  • Недотримання правил гігієни ротової порожнини.
  • Травма зуба, що призвела до порушення його цілісності (наприклад, відкололася частина коронки).
  • Некоректне стоматологічне лікування, внаслідок якого запалилася пульпа.
  • Вплив хімічних речовин (наприклад, антисептиків, ортофосфорної кислоти).
  • Підвищене стирання зубів.
  • Проникнення мікробів через отвір у верхівці кореня (ретроградний пульпіт) - зі струмом крові, через пародонтальну кишеню, з найближчих осередків інфекції.

Виникнення пульпіта

Різновиди пульпіту

Пульпіт буває:

  1. Гострий:
    • осередковий - виникає у відповідь на інфекційний процес, що поширюється від каріозної порожнини до пульпи зуба; ураження концентрується на одній або кількох ділянках пульпи;
    • дифузний – запалення поширюється рівномірно по всій пульпі, без певного вогнища інфекції; цей тип патології часто пов'язаний із напругою або подразненням пульпи внаслідок травми, карієсу чи інших факторів;
    • гнійний - запалення призводить до утворення у пульпарній камері гнійного ексудату.
  2. Хронічний:
    • фіброзний - характеризується поступовою заміною пульпової тканини на сполучну, погіршенням кровопостачання та живлення дентинної тканини та зубної емалі;
    • гангренозний - відбуваються процеси відмирання та розкладання пульпи;
    • гіпертрофічний - м'які тканини з пульпарної камери проростають усередину каріозної порожнини.

Симптоматика пульпіту

Симптоматика пульпіту

Ознаки пульпіту різняться залежно від різновиду патології:

Форма

Види пульпіту

Симптоми

Гостра

Серозний

  1. Реакція холодне: їжу, напої, погоду.
  2. Інтенсивний пульсуючий біль (з'являється з інтервалом кілька годин).
  3. Чітка локалізація болю, загострення у горизонтальному положенні

Гнійний

  1. Свердлільні болі вночі.
  2. Іррадіація болю у прилеглі області: вухо, вилицю, очницю, скроню.
  3. Потьмяніння та потемніння зуба.
  4. Загострення болю від гарячого, стихання від холоду.
  5. Набряк та кровоточивість ясен.
  6. Запах гнилі з рота

Хронічна

Фіброзний

  1. Ниючий біль (особливо сильний ночами).
  2. Почуття розпирання, набухання, важкості в зубі.
  3. Підвищення інтенсивності больових відчуттів

Гангренозний

  1. Набряк ясен.
  2. Утворення свищів з гнійним відокремленим.
  3. Загострення болю під час жування їжі, під впливом гарячих температур.
  4. Різкий запах із порожнини рота

Гіпертрофічний

  1. Больові відчуття, у тому числі під час їжі – спочатку сильні, потім ниючі та тягнучі.
  2. Кровоточивість ясен.
  3. Поступове руйнування коронкової частини

Діагностика пульпіту у Клініці Андрія Лукашука

Діагностувати захворювання можна під час огляду спеціалістом. Стоматолог опитує пацієнта та з'ясовує характер, інтенсивність та тривалість больових відчуттів, умови їх виникнення. Лікар оцінює стан ясен, оглядає зуби, за допомогою постукування визначає наявність карієсу (уражений зуб реагує болем).

Важливий етап діагностики – перевірка чутливості. Можуть бути виконані спеціальні тести на сприйняття холоду або тепла, проникнення інструменту, щоб побачити реакцію пульпи на стимули.

Апаратні дослідження:

  • Рентген. Знімки показують стан кореневих каналів зуба, періодонтальної області та сусідніх структур. Лікар може визначити карієс та оцінити ступінь ураження пульпи.
  • Комп'ютерна томографія. При деяких анатомічних особливостях або ознаках ускладнень може знадобитися додаткове дослідження, де детальніше демонструє область інтересу.

Лікування

Методи терапії залежать від виду та ступеня захворювання. У клініці лікаря Лукашука застосовують:

  • Консервативний, чи біологічний, метод лікування пульпіту. Актуальний при оборотному ураженні або ненавмисному розтині пульпарної камери під час лікування карієсу. М'які тканини обробляють антисептичними засобами, потім у порожнину поміщають прокладку на основі трикальційфосфату або гідроксиду кальцію. Потім зуб пломбують.
  • Хірургічний метод лікування має на увазі повне або часткове вилучення запалених м'яких тканин. Після зачистки кореневі канали герметизують пломбувальним матеріалом (у клініці доктора Лукашука практикують тривимірну обтурацію розігрітої гуттаперчі) і відновлюють зубну коронку.

Пульпіт у дитини

Можливе виникнення пульпіту не лише на корінних зубах, а й на молочних.

Пульпіт у дитини

Вирізняють такі особливості захворювання у дітей:

  1. За структурою молочний зуб відрізняється від корінного, і процес переходу карієсу до пульпіту розвивається значно швидше. Для цього достатньо кількох тижнів.
  2. Патологія в дітей може протікати без симптомів.

Що робити після лікування пульпіту?

Після стоматологічних маніпуляцій можуть з'явитися болючі відчуття. Щоб зняти дискомфорт, потрібно прийняти анальгетики. Вибір препарату здійснюється лікарем. Також можлива поява набряклості ясен, яка проходить протягом кількох днів.

Якщо після лікування пульпіту підвищилася температура тіла, терміново зверніться за консультацією до стоматологічної клініки. Вам можуть призначити прийом протизапальних препаратів та антибактеріальну терапію.

Сподобалося у нас? - Поділися сторінкою з друзями!
19 голосів, оцінка: 4.3 з 5
Поділитись pinterest
×
Записатися на консультацію
Записатися на консультацію
Ваш телефон *