Профілактика та лікування гіперестезії
Гіперестезія - це висока чутливість зубних тканин до хімічних, температурних та механічних подразників. Дентин коронки в нормі оточений емаллю, на рівні ясен захищений цементом. Останній часто відсутній або видаляється при кюретажі або щіткою. В результаті дентинові канальці відкриваються, і зуб починає болісно реагувати на зовнішні впливи.
Причини та симптоми гіперестезії
Людина, що страждає від підвищеної чутливості зубів, зазвичай скаржиться на появу неприємних відчуттів при прийомі гарячої або холодної їжі, а також продуктів з характерними гострими смаковими особливостями (кисла та солодка їжа). Головною причиною посилення реакції зубів зазвичай є ураження ясен та емалі.
Поверхня зуба може бути пошкоджена через каріозний процес, внаслідок якого утворюються мікротріщини, верхній шар стає тоншим. Крім того, чутливість пов'язують з обнаженням шийки зуба, що є результатом пародонтиту (пародонтозу). Також гіперестезія може спостерігатися після процедури відбілювання зубів. Іноді причиною чутливості стає недостатність речовин, необхідних організму.
Через гіперестезію людина може відчувати несподівані напади болю, вживаючи їжу. Неприємні відчуття зазвичай мають гострий характер і тривають декілька секунд або хвилин.
Ступені чутливості зубів
Розрізняють три ступені високої чутливості зубів:
- зуби реагують на температурні зміни;
- відповідь на хімічні та температурні подразники;
- тканини зуба відчувають всі перераховані впливи та реагують на тактильні відчуття.
Догляд за чутливими зубами
Після лікування лікар порекомендує засоби для використання в домашніх умовах. Підходящий варіант підбирають індивідуально. Це можуть бути:
- зубні пасти, спрямовані на зняття надмірної чутливості;
- різні види ополіскувачів;
- гелі, що відновлюють зубну емаль.
Окрім щоденних гігієнічних процедур, необхідний професійний догляд. Не менше двох разів на рік слід відвідувати гігієніста для видалення зубного нальоту.
Ремінералізація емалі
Процедуру проводять у лікувальних та профілактичних цілях. Використання спеціальних засобів знижує ріст бактерій, зменшує утворення зубного нальоту, збільшує резистентність емалі до впливу факторів, що сприяють розвитку карієсу. Зуби стають менш чутливими до впливу хімічних та механічних факторів.
Процедура полягає в наповненні аплікаційної ложки гелем приблизно на 1/3. Поверхню зубів висушують. Ложку тримають на зубах протягом 60 секунд. При цьому можна робити легкі жувальні рухи для рівномірного розподілу маси. По завершенні процесу, ложку з залишками гелю виймають. Пити, їсти та полоскати рот не можна протягом 30 хвилин після процедури.
Профілактика підвищеної чутливості зубів
Щоб зменшити ризик гіперестезії, наші спеціалісти рекомендують дотримуватися кількох правил:
- Слідкуйте за якістю гігієни порожнини рота. Регулярно чистіть зуби м'якою щіткою. Використовуйте пасту з фторидом для захисту емалі. У роті не повинен накопичуватися наліт.
- Обмежте вживання кислої та солодкої їжі, газованих напоїв. Речовини, що містяться в них, руйнують емаль зубів, що сприяє гіперестезії.
- Уникайте надмірних механічних впливів на зуби, які призводять до стирання емалі. Не натискайте на щітку під час чищення, не гризіть олівці та інші предмети. При бруксизмі (скреготінні зубами у сні) зверніться до стоматолога для вирішення цієї проблеми.
- Відвідуйте лікаря регулярно. Спеціаліст виявить патології на ранній стадії, при необхідності застосує профілактичні методи — нанесення на емаль фторлаку або покриття чутливих зон препаратами з кальцієм.
- Використовуйте зубні пасти та засоби для полоскання рота, які спеціально розроблені для зменшення чутливості зубів. Проконсультуйтеся зі стоматологом, щоб вибрати найбільш підходящі для вас продукти.
Лікування гіперестезії в Клініці доктора Лукашука
- Лікування карієсу або пульпіту з пломбуванням порожнин і реставрацією коронкової частини зуба.
- Використання ортодонтичних апаратів, якщо проблема пов'язана з дефектами прикусу.
- Терапія захворювань, що супроводжуються обнаженням області шийок зубів. В деяких випадках лікування включає операцію з відновлення рівня ясен.
Також в нашій стоматології виконуються:
- Закупорка мікроскопічних пор твердих зубних тканин спеціальними препаратами для зниження високої чутливості (десенситайзерами).
- Ремінералізація зубів: застосування гелів та інших засобів на основі кальцію та фтору для звуження отворів мікропор.
- Закриття або зменшення діаметра дентинних канальців за допомогою лазера.
Усуненням гіперестезії займаються стоматологи-терапевти. В клініці доктора Лукашука працюють кваліфіковані спеціалісти, що володіють найновішими методиками лікування підвищеної чутливості зубів.
Для запису на консультацію заповніть на сайті заявку або зв'яжіться з адміністратором стоматології на Теремках.