Як виправити асиметрію обличчя через прикус?
Ідеальна симетрія обличчя – рідкісне явище. У більшості людей є незначні відмінності в межах, які практично непомітні. А іноді легка невідповідність навіть стає родзинкою зовнішності людини.
Але дуже виражена диспропорційність може означати, що є певна патологія. У таких випадках, крім естетичної нестачі, можливі серйозніші наслідки:
- Перенапруга скронево-щелепного суглоба. Цей стан може провокувати вивихи зчленування, бруксизм (скрипіння зубами), клацання щелепи, головний біль, проблеми з м'язами шиї, викривлення хребта.
- Нерівномірне стирання коронок. Патологія не тільки ускладнює пережовування їжі та призводить до різних стоматологічних захворювань (карієс, запалення ясен тощо), але й посилює лицьову асиметрію.
- Психологічні проблеми. Людина знижується самооцінка.
Асиметрія обличчя буває двох типів:
- Скелетна. Виникає через неправильне зростання щелепних кісток. Найчастіше причиною аномалії є отримана у дитинстві травма.
- Функціональна. Характеризується порушенням становища зубів. Такий вид патології розвивається при:
- ранній втраті молочних зубів та відхиленнях у зростанні корінних;
- порушення прикусу будь-якого різновиду;
- частковій або повній адентії;
- дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба;
- прискореному стиранні зубів;
- некоректне протезування.
Зубощелепний апарат — опора для лицьових тканин та м'язів. Якщо тут відбуваються зміни, це обов'язково позначиться на зовнішності людини.
Як проявляється асиметрія обличчя через прикус?
Існує кілька типів аномалії оклюзії. Всі вони викликають деформацію обличчя. Розглянемо кожен із них детально:
Прикус |
Опис |
Ознаки |
Дистальний (прогнатичний) |
Викликаний затримкою зростання нижньої щелепи або надмірним розвитком верхньої |
|
Глибокий |
Верхні різці та бічні зуби перекривають нижні більше, ніж наполовину (у нормі допускається на ⅓) |
|
Мезіальний |
Нижня щелепа видається вперед |
|
Відкритий |
Передні або бічні зуби не стуляються |
|
Перехресний |
Виникає через нерівномірний розвиток щелеп. Верхні та нижні зуби при такому прикусі з'єднуються хрест-навхрест |
|
При виявленні ознак порушення прикусу важливо якнайшвидше приступити до ортодонтичного лікування. Дітям для виправлення аномалій оклюзії та пропорцій особи призначають носіння платівок із металевими скобами. При дотриманні всіх рекомендацій лікаря знімні апарати досить швидко змінюють положення щелеп та повертають їх в анатомічно правильну позицію.
У дорослих лікування складніше та триваліше. Для корекції прикусу використовують брекет-системи чи набори спеціальних кап.
Чи можна виправити брекетами асиметрію обличчя?
Основна мета лікування брекетами – нормалізація прикусу. Але більшість пацієнтів зацікавлені й у покращенні пропорцій особи. Чи це можливо? Дійсно, ортодонтичний апарат впливає не тільки на зубощелепну систему. Прямо або опосередковано пристрій впливає на м'язи та зв'язки. Наскільки помітними будуть зміни на обличчі, залежить від виду, ступеня тяжкості аномалії та точності дотримання рекомендацій лікаря.
У процесі терапії брекети впливають на зубощелепну систему та прилеглі структури. Тому позитивні зміни можна побачити практично в усіх пацієнтів. Винятком є випадки, коли в людини викривлено 1-2 зуби. У таких ситуаціях підборіддя, щоки та вилиці збережуть колишню форму.
Крім брекетів та кап, виправити лицьову асиметрію можна за допомогою хірургічного методу. До оперативного втручання вдаються при тяжких патологіях, які не можна усунути іншими способами.
Виправлена асиметрія щелепи: як зміниться риси обличчя?
На це запитання лікар-ортодонт Клініки Андрія Лукашука може відповісти ще на початок лікування. Сучасне цифрове обладнання, яке має наша стоматологія, дозволяє обробляти діагностичні дані пацієнтів і моделювати результати корекції. Перед встановленням брекетів клієнт може побачити тривимірне зображення свого прикусу після лікування та дізнатися, які зміни на нього чекають.
Підборіддя
Саме тут зміни найпомітніше. Наприклад, у людей із прогнатичним прикусом підборіддя здається зовсім маленьким, бо засунутий назад. М'які тканини обличчя, що не мають опори, провисають, з'являється "друге підборіддя". Після корекції прикусу щелепи починають стулятися, як належить. Усі елементи жувального апарату займають природне становище, і підборіддю повертається нормальний розмір.
У власників мезіального прикусу нижня щелепа, навпаки, сильно витягується вперед. Через це вона виглядає великою, що надає обличчю похмурого виразу. На відміну від дистального прикусу, м'які тканини не провисають і не утворюється ще одне підборіддя. Після курсу лікування брекетами щелепа повертається на місце, і профіль людини виглядає більш гармонійним.
При перехресному типі оклюзії центр підборіддя зміщений, права та ліва сторони асиметричні. Після вирівнювання зубів цей недолік зникає.
Овал обличчя
Об'єм щік визначається типом прикусу. Спочатку вузька щелепа під впливом ортодонтичного апарату розширюється, щоки стають більш округлими та симетричними.
У людей з тремами і діастемами брекети звужують щелепу, і щоки зменшуються.
Після лікування глибокого прикусу овал обличчя подовжується. А корекція медіальної оклюзії робить підборіддя не таким важким, завдяки чому обличчя візуально коротшає.
Губи
На зовнішній вигляд губ багато в чому впливає положення щелеп та зубів. Якщо при неправильному прикусі одиниці було повернуто всередину, після корекції брекет-системою губи починають виглядати повніше. І навпаки: якщо до лікування зуби сильно видаються вперед, ортодонтична конструкція ставить їх на місце і губи можуть трохи зменшитися в обсязі.
Носогубні складки
Вертикальні заломи на обличчі часто пов'язують із віковими змінами. Але це не єдина причина їхньої появи. Через проблеми із прикусом складки від носа до губ можуть зустрічатися навіть у молодих людей. Причому вони бувають не тільки глибокими, а й не симетричними. Ортодонтичні апарати відновлюють прикус, натомість щоки розгладжуються і негарні заломи зникають.
Ніс
Багато пацієнтів нашої клініки звернули увагу на те, що носіння брекетів позитивно впливають на зовнішній вигляд носа. Але насправді його розмір залишається тим самим. Перебудовуються пропорції особи. Наприклад, при дистальному прикусі нижня щелепа йде назад. У процесі ортодонтичного лікування підборіддя повертається на місце, тому ніс здається меншим.
Загалом вирівнювання зубів та відновлення нормальних пропорцій надає всім рисам гармонійного вигляду. Лінії підборіддя пом'якшуються, контури підтягуються, вираз обличчя стає природним. Всі ці зміни додають людині впевненості у своїй привабливості, і вона із задоволенням усміхається.
Але не всі пацієнти знають, що носінням брекетів виправлення асиметрії не закінчується. Після зняття ортодонтичних конструкцій починається ретенційний період. На вирівняні зуби встановлюють знімний чи постійний ретейнер. Перші являють собою пластикові капи, другі — металеві дуги, які фіксують на задній стороні щелеп.
Завдання цих пристроїв — утримувати зуби в новому положенні. Без такого профілактичного заходу результати лікування можуть погіршитися або повністю загублені. З'являється ризик, що не лише прикус зіпсується, а й обличчя знову стане асиметричним.
Ретейнери повинні постійно перебувати на зубах. Не можна самостійно припиняти їхнє носіння. Навіть недовга відсутність стабілізуючих апаратів може призвести до зворотного руху зубів.
Після зняття утримуючої конструкції зв'язки починають тягнути переміщені брекетами одиниці у початкову позицію. Термін завершення ретенційного періоду визначає лікар-ортодонт.