Корекція ясенної посмішки
Ясенна (гінгівальна) посмішка — стан, коли під час посмішки або розмови верхня губа підіймається занадто високо. Над верхнім зубним рядом стає видно широку смужку ясен (понад 2 мм). Така особливість присутня у 15% людей. Вона істотно не впливає на здоров'я зубів, але часто стає причиною невдоволення зовнішністю, небажання посміхатися в житті та на фото.
Лікарі стоматологічної клініки Лукашука застосовують сучасні методи корекції гінгівальної посмішки, які повністю усувають цей естетичний недолік.
Причини ясенної посмішки у дітей і дорослих
Такий тип посмішки формується внаслідок анатомічних змін і функціональних порушень у щелепно-лицьовій зоні. Зазвичай стан присутній уже в дитинстві, але може вперше виникнути в дорослих унаслідок набутих патологій зубощелепної системи. Основні причини надмірного оголення ясен на верхній щелепі:
- різні види порушень прикусу, різці, що виступають вперед;
- надмірний розвиток кістки верхньої щелепи;
- розростання (гіпертрофія) ясен;
- маленькі зуби (мікродентія);
- укорочена вуздечка верхньої губи;
- недостатній обсяг верхньої губи;
- гіпертонус кругового м'яза рота.
Як виконується корекція ясенної посмішки?
Оскільки стан не викликає стоматологічних ускладнень, абсолютні показання до лікування відсутні. Корекцію проводять за бажанням пацієнта, який хоче позбутися косметичного дефекту і зробити свою посмішку привабливішою.
Зазвичай процедуру призначають у дорослому віці, коли повністю завершується формування зубощелепної системи. Виняток становлять випадки ясенної посмішки, зумовлені аномаліями прикусу. У такій ситуації ортодонтичне лікування починають у підлітковому віці, а додаткові косметичні методи корекції проводять після досягнення повноліття.
Протипоказання при корекції ясенної посмішки
Список обмежень залежить від обраного методу лікування. До переліку стандартних протипоказань входять:
- неліковані стоматологічні захворювання: карієс, пульпіт, пародонтит, стоматит;
- гострі респіраторні інфекції;
- період загострення хронічних хвороб внутрішніх органів;
- період вагітності та лактації;
- ускладнений цукровий діабет;
- тяжкі порушення згортання крові;
- ВІЛ-інфекція на стадії СНІДу та інші імунодефіцитні стани.
Дієві способи корекції ясенної посмішки
Методи виправлення естетичного недоліку визначаються причиною його появи. У сучасній стоматології існують різні варіанти — від косметологічних процедур до складних реконструктивно-пластичних операцій. Далі ви дізнаєтеся про можливі способи корекції, показання до їхнього застосування та особливості проведення.
Виправлення прикусу
Якщо ясенна посмішка спричинена порушеннями прикусу, першим етапом лікування буде ортодонтична корекція. Для вирівнювання положення зубів зазвичай застосовують брекет-системи. Вони ефективно працюють при аномаліях різного ступеня тяжкості, дають змогу отримати рівний зубний ряд і правильне змикання щелеп. Тривалість носіння брекетів становить від 1 до 3 років. Точний термін лікування визначається складністю порушення прикусу і розраховується тільки за підсумками обстеження в ортодонта.
Для людей з легкими формами нерівності зубного ряду також рекомендують елайнери. Прозорі силіконові капи практично не помітні під час посмішки, не ускладнюють гігієну порожнини рота і більш комфортні у використанні. Елайнери підходять не для кожного клінічного випадку, тому детальну інформацію про методи ортодонтичної корекції слід отримати на консультації лікаря.
Після вирівнювання зубного ряду і переміщення передніх зубів, що виступають, ясенна посмішка стає менш помітною або зовсім зникає. За необхідності після ортодонтичного лікування проводять естетичні та косметологічні методи корекції, щоб досягти ідеальних зубів як у голлівудських зірок.
Встановлення вінірів
Керамічні накладки не виправляють ясенну посмішку, але вони коригують форму і розмір зубів, роблять видиму частину коронки довшою і пропорційною. Вініри застосовуються після ортодонтичних і хірургічних процедур, якщо у пацієнта залишаються побажання щодо поліпшення естетики зубів. Як самостійний метод корекції мікропротези використовують за легких варіантів гінгівальної посмішки та видимості ясен у межах 2-3 мм.
Ясенна пластика
Гінгівопластика — основний спосіб лікування при гіпертрофії м'яких тканин. У стоматології проводиться лазерна корекція ясенної посмішки. Лікарі використовують апарат, який за допомогою спрямованого пучка електромагнітних хвиль робить акуратні, тонкі і практично безкровні розрізи. Під час процедури хірург висікає надлишок м'яких тканин і формує красивий ясенний край.
Корекція ясенної посмішки лазером має хороші відгуки і низку переваг, порівняно зі звичайним хірургічним втручанням:
- забезпечує ювелірну точність маніпуляцій;
- не пошкоджує сусідні здорові тканини;
- не потребує накладення швів;
- має короткий реабілітаційний період — 7-8 днів;
- діє безконтактно без ризику інфікування тканин.
Підрізання вуздечки під верхньою губою
Пластика вкороченої вуздечки — ще один поширений хірургічний метод корекції гінгівальної посмішки. Після мініоперації складка слизової оболонки подовжується, тому губа стає більш рухливою і може прикривати ясенний край над верхнім рядом зубів. Залежно від ступеня анатомічного дефекту хірурги застосовують 3 варіанти хірургічного втручання:
- френулотомія — розсічення (підрізання) вуздечки;
- френулопластика — надріз вуздечки і корекція місця її прикріплення;
- френектомія — видалення надлишку слизової оболонки і гіпертрофованого міжзубного сосочка.
Реконструктивна пластика
Методики щелепно-лицьової хірургії застосовують у разі складних анатомічних дефектів. Стоматологи проводять остеотомію верхньої щелепи та інші маніпуляції для усунення деформацій лицьового скелета. Тактика хірургічного втручання розробляється індивідуально для кожного пацієнта. Корекція ясенної посмішки — один із результатів операції, яка загалом спрямована на виправлення асиметрії обличчя і лікування грубих порушень прикусу.
Ушивання кругового м'яза рота
Операція ефективна за підвищеної активності мімічної мускулатури, яка підіймає верхню губу і забезпечує видимість ясен під час посмішки. Для виправлення дефекту хірурги роблять розріз на слизовій оболонці під губою, вшивають м'яз і слизову з невеликим зміщенням клаптя. Після операції не залишається видимих швів, а реабілітаційний період проходить швидко і без ускладнень.
Збільшення об'єму губ
У жінок можлива корекція ясенної посмішки філером. Суть процедури полягає в контурній пластиці та збільшенні об'єму верхньої губи. У косметології для вирішення цього завдання застосовують різні типи філерів на основі високомолекулярної гіалуронової кислоти. Препарати мають щільну гелеву текстуру і надовго залишаються у тканинах. Ефекту однієї процедури вистачає на 6-12 місяців, після чого контурну пластику можна повторити.
Корекція ясенної посмішки ботоксом
Ботулінотерапію використовують для розслаблення кругового м'яза навколо рота. Ботулінічний токсин пригнічує передачу сигналів від нервових волокон до мімічної мускулатури, завдяки чому під час посмішки верхня губа підводиться невисоко і не оголює ясна. До того ж після ін'єкцій розгладжуються дрібні зморшки та заломи навколо рота, обличчя виглядає молодшим і привабливішим. Препарат має оборотний ефект, який триває 4-6 місяців.
Корекція ясенної посмішки ботулотоксином — абсолютно безпечна процедура. Лікарі використовують спеціальний очищений препарат, який дозволений до застосування в різних сферах медицини. Він діє тільки в місці введення, не викликає системних ускладнень або побічних ефектів.
Який вид корекції ясенної посмішки обрати?
Метод виправлення естетичного дефекту підбирається стоматологом після консультації та огляду пацієнта, проведення інструментальної діагностики. У стоматологічній клініці Лукашука для обстеження застосовують комп'ютерну томографію, функціональну діагностику прикусу за допомогою лицьової дуги та артикулятора Лікарі клініки точно визначають причини гінгівальної посмішки та складають рекомендований план лікування.
Для корекції вади залучають фахівців різних напрямків стоматології: ортодонта, гнатолога, ортопеда, хірурга. У клініці Лукашука використовують сучасні технології: комп'ютерну анестезію, ультразвукову та лазерну хірургію, різні види ортодонтичного лікування та естетичної реставрації зубів.
Для візуалізації результату корекції використовують комп'ютерні технології, щоб пацієнт уявляв, який вигляд матиме його посмішка після лікування.