Як прибрати щілину між зубами?

12145

Широкі проміжки між зубами – поширене явище у дітей та дорослих. Найчастіше вони розташовані між передніми різцями, але можуть виникати у будь-якому відділі зубного ряду. Зазвичай пацієнтів непокоїть естетичний бік питання, проте надто великі щілини стають причиною небезпечних стоматологічних ускладнень. Далі ви дізнаєтеся, чому виникає така проблема, які засоби застосовують сучасні лікарі для корекції міжзубних проміжків і чи можна вирівняти зуби в домашніх умовах.

Щель между зубами у женщины

Діастема і трема: визначення та відмінності

Діастема – це щілина між передніми зубами. Вона присутня у 15-20% людей, переважно на верхній щелепі. Широка щілина між нижніми центральними різцями — рідкісне явище, яке спостерігається у 3% пацієнтів із діастемою. Розміри міжзубного проміжку становлять від 1 мм до 10 мм, але на практиці найчастіше зустрічаються діастеми шириною не більше 5 мм.

Треми — загальна назва щілин між зубами, які виникають у будь-якому місці верхнього чи нижнього ряду. Діастема є окремим випадком треми. Ці два стани відрізняються тільки за локалізацією дефекту, а механізми утворення, клінічні прояви та можливі наслідки однакові для всіх випадків.

Щілина між зубами: причини появи

Діастеми та треми формуються під впливом таких факторів:

  • порушення розвитку зубощелепної системи у внутрішньоутробному періоді, неправильне закладання постійних зубних зачатків;
  • неправильне зростання окремих зубів та різні аномалії прикусу;
  • спадкова схильність;
  • шкідливі звички (обкушування нігтів, гризіння ручки чи олівця);
  • невідповідність між великими розмірами щелепи та маленькими зубами (мікродентія);
  • коротка вуздечка язика чи губи;
  • травми зубощелепної системи у дитячому віці;
  • втрата одного або кількох постійних зубів;
  • захворювання пародонту.

У дітей часто зустрічаються фізіологічні треми — міжзубні щілини, які виникають на етапі зміни прикусу. У цей час щелепні кістки активно ростуть, а розмір молочних зубів не змінюється, тому збільшуються проміжки між ними. Треми створюють місце для прорізування постійних зубних одиниць, що перешкоджають появі скупченості в майбутньому. У нормі вони зникають після появи повного комплекту із 28 постійних зубів.

Щель между зубами: причины появления

Щербинка в зубах: чи варто її позбуватися?

Існує 2 основні причини прибрати діастему або трему:

  1. Косметичний дефект. Багато пацієнтів незадоволені своєю посмішкою, особливо за наявності широкої щілини між верхніми передніми різцями. Стоматологи проводять корекцію за естетичними показаннями, щоб зробити рівний та красивий зубний ряд.
  2. Медичні аспекти. Великі щілини між зубами викликають дискомфорт при жуванні та збільшують ризик стоматологічних захворювань. У такій ситуації стоматологи рекомендують усунути трему та причини її появи, навіть якщо пацієнта влаштовує зовнішній вигляд посмішки.

Широкі міжзубні проміжки не потребують корекції у дітей віком до 13 років — періоду, коли в нормі завершується зміна прикусу. Коли у підлітка є всі постійні зуби, крім вісімок, стоматолог повторно оцінює стан і правильність змикання зубних рядів, при необхідності підбирає методи корекції.

Які ускладнення може спричинити щербинка між зубами?

Крім проблем психологічного характеру, широка щілина між зубами викликає низку негативних медичних наслідків:

  • шепелявість та інші порушення дикції;
  • нерівномірне навантаження на зубний ряд під час жування;
  • складності під час домашньої гігієни зубів;
  • поява твердих зубних відкладень та розвиток запалення ясен;
  • пошкодження навколозубних тканин (пародонта) та поступова атрофія щелепної кістки;
  • захворювання ШКТ, спричинені вживанням погано пережованої їжі.

Какие осложнения может вызвать щербинка между зубами?

Сучасні методи корекції щілини між зубами

Лікарі пропонують пацієнтам кілька варіантів вирішення проблеми. Підбір лікування проводиться індивідуально після діагностики зубощелепної системи та виявлення супутніх порушень. У стоматології застосовуються такі методи:

  • Ортопедичний – протезування коронками або вінірами, які мають гарну форму та зовні не відрізняються від власних зубів. Такий варіант рекомендований при естетичних недоліках посмішки, а також після виправлення прикусу, якщо пацієнт не влаштовує зовнішній вигляд деяких зубів. Якісні та правильно встановлені коронки та вініри служать до 20 років, не вимагають спеціального догляду.
  • Ортодонтичний – вирівнювання зубів брекетами або елайнерами, щоб зробити посмішку рівною та красивою. Цей метод потрібний усім пацієнтам з діастемою та тремою, у яких діагностовано порушення прикусу. Ортодонтичне лікування не лише усуває косметичний дефект, а й знижує ризик розвитку стоматологічних хвороб у майбутньому.
  • Хірургічний – пластика вуздечки язика чи верхньої губи, видалення ретинованих зубів. До оперативних маніпуляцій у ротовій порожнині лікарі вдаються рідко. В основному це необхідно при вроджених патологіях зубощелепної системи або тяжких формах порушень прикусу.

Щели между зубами у детей

Художня реставрація (пломбування зубів)

Корекція форми та розмірів зубів за допомогою фотополімерних матеріалів – найпростіший та найшвидший варіант лікування. Він застосовується у пацієнтів з косметичним дефектом за відсутності порушень прикусу та інших хвороб ротової порожнини. Лікарі ретельно підбирають відтінки композиту для максимально природного результату та створюють гарну форму зубів.

Пломбування дозволяє усунути діастему зубів всього за 1 візит, уникнути препарування емалі для протезів або носіння ортодонтичних конструкцій. Однак реставрації вимагають регулярної заміни (кожні 5 років) і застосовуються лише у неускладнених випадках за невеликого розміру міжзубної щілини.

Як прибрати щілину між зубами в домашніх умовах?

Щербинки неможливо позбутися самостійно. Народні поради, наприклад, перев'язування зубів ниткою, не допоможуть упоратися з такою проблемою. Подібні маніпуляції небезпечні ушкодженням ясен, скупченням нальоту та розвитком запального процесу. Лікарі також не рекомендують пацієнтам купувати стоматологічні капи, щоб виправити прикус у домашніх умовах. Неправильно підібрані вироби викликають біль та дискомфорт, травмують зубну емаль.

Як лікувати щілину між коронкою та яснами?

Проміжок між протезом і ясенним краєм немає нічого спільного з діастемою і тремою, але ця проблема також зустрічається досить часто. Вона може виникнути у будь-якого пацієнта після протезування, у тому числі після виправлення щілини між зубами коронками. Основні причини: порушення на етапі зняття відбитка та виготовлення протеза, неякісна фіксація, розцементування коронки при тривалій експлуатації, розвиток пародонтиту чи каріозне ураження зуба під протезом.

Щілина між зубною коронкою та ясною – не лише косметичний дефект. У вузькому просторі починає накопичуватися їжа та розвиваються бактерії, які викликають карієс, гінгівіт, пародонтит. Згодом це призводить до тотального руйнування та втрати зуба, необхідності імплантації або інших способів відновлення посмішки.

Методи лікування щілини між яснами та коронкою визначаються причиною дефекту та ступенем його тяжкості. При захворюваннях зуба необхідна заміна протеза: лікар знімає коронку, видаляє вогнища карієсу, проводить пломбування композитним матеріалом та готує зуб до встановлення нової коронки. Якщо проблема викликана опущенням ясен, потрібно невелика хірургічна операція — гінгівопластика. Під час процедури стоматолог-хірург збільшує слизову оболонку і відновлює прекрасний ясенний контур.

Як наростити ясна в домашніх умовах?

Опущення (рецесія) ясна і поява щілини біля коронки не підлягають самолікуванню. Зменшення слизової оболонки вказує на прогресування пародонтиту і потребує комплексної стоматологічної допомоги. Лікарі застосовують професійну гігієну порожнини рота, закритий кюретаж ясен, загоювальні мазі, плазмотерапію, векторну та лазерну терапію, хірургічну корекцію.

У домашніх умовах потрібно проводити профілактику хвороб ясен. Її основний складник — якісна чистка зубів. Набір для гігієни порожнини рота включає щітку з м'якою щетиною, зубні пасти з компонентами для підтримки здоров'я ясен, ополіскувач для рота з протизапальним ефектом. Щоб ретельно видаляти наліт із важкодоступних місць, рекомендують придбати електричну зубну щітку та іригатор.

Как нарастить десну в домашних условиях?

Хвороби зубів та ясен не лікуються в домашніх умовах. Будь-які експерименти зі своїм здоров'ям можуть призвести до серйозних ускладнень у вигляді генералізованого пародонтиту, патологічної рухливості та навіть втрати зубів. 

За наявності діастеми, треми, щілини між коронкою та ясною звертайтесь за консультацією до стоматолога клініки Лукашука у Києві. Лікар складе персональну програму лікування для ліквідації косметичного дефекту та усунення медичної проблеми.

Сподобалося у нас? - Поділися сторінкою з друзями!
20 голосів, оцінка: 4.1 з 5
Поділитись pinterest
×
Записатися на консультацію
Записатися на консультацію
Ваш телефон *