Імпланти зубів: плюси і мінуси
- Що таке імплантація зубів?
- Основні види імплантів: які бувають?
- Основні етапи імплантації зубів
- Плюси імплантації зубів
- Мінуси імплантації зубів
- Як довго служать зубні імпланти?
- Які ризики пов'язані з імплантацією зубів?
- Протипоказання до імплантації зубів
- Догляд за зубними імплантами: поради та рекомендації
- Висновок: чи варто робити імплантацію зубів?
Мільйони людей вже зробили дентальну імплантацію і залишилися задоволені результатом — естетичною посмішкою і можливістю повноцінно жувати їжу. Процедура вважається найкращим методом лікування у разі втрати зубів, але досі у багатьох пацієнтів є страхи й помилки, через які вони не наважуються на операцію.
Стоматологи клініки Лукашука з 2008 року успішно встановили понад 8000 дентальних імплантатів і знають все про цей спосіб реконструкції посмішки. Далі ми розповімо про плюси і мінуси імплантації зубів, які потрібно знати перед початком лікування.
Що таке імплантація зубів?
Дентальна імплантація — це заміщення втрачених зубів за допомогою титанових конструкцій, які фіксуються в щелепній кістці та слугують опорою для коронок. За допомогою такого методу лікарі відновлюють будь-яку кількість зубних одиниць у різних відділах щелепи, а також проводять повне протезування в разі втрати всіх зубів.
У сучасній стоматології є різні варіанти процедури: двоетапна, одномоментна, одноетапна імплантація зубів. Кожен з них має свої переваги і недоліки, підбирається з урахуванням клінічної ситуації у конкретного пацієнта.
Основні види імплантів: які бувають?
Багато людей помилково вважають, що імплант — це готовий штучний зуб. Тому часто виникають непорозуміння під час обговорення процесу лікування і вартості послуг. Що ж таке імплант насправді? Це металевий гвинт завдовжки 8-15 мм і діаметром не більше 5 мм, який імплантується в щелепну кістку. Він виконує функцію втраченого зубного кореня і служить опорою для фіксації штучної коронки.
У стоматології використовують різні види імплантів:
- за формою і дизайном вироби діляться на коренеподібні, пластинчасті, субперіостальні, зигоматичні;
- за конструкцією гвинти бувають односкладовими (монолітними) і двоскладовими;
- за матеріалом імплантати бувають із чистого медичного титану Grade 4 або зі спеціального сплаву з ванадієм Grade 5.
Імплант зуба — це один з трьох складників імплантологічного лікування. Зверху на титанову опору кріпиться спеціальний перехідник (абатмент), який потрібен для фіксації протеза. Третій компонент системи — зубна коронка з металокераміки, кераміки, діоксиду цирконію або інших матеріалів.
Основні етапи імплантації зубів
Проблема відсутності зубів (адентія) не вирішується за один візит до лікаря. Імплантологічне лікування — складна багатокомпонентна процедура, яка передбачає:
- первинну консультацію хірурга-імплантолога і повну діагностику порожнини рота із застосуванням комп'ютерної томографії;
- складання індивідуального плану імплантації та протезування;
- комплексну підготовку до лікування, санацію ротової порожнини;
- перший хірургічний етап — вживлення титанових конструкцій у кісткову тканину щелепи через невеликі розрізи ясен;
- другий хірургічний етап — встановлення формувача ясен для підготовки до протезування;
- ортопедичний етап — фіксація тимчасової або постійної зубної коронки на абатмент.
У разі вираженого дефіциту кісткової тканини щелепи лікар не зможе відразу встановити імплант. У цьому разі перед імплантацією титанової опори проводять остеопластику — реконструкцію кістки за допомогою власних тканин пацієнта та/або синтетичних матеріалів.
Плюси імплантації зубів
Стоматологи одноголосно визнають зубні імпланти найкращим способом відновлення втрачених зубів. Ключові переваги цієї методики:
- естетика — штучні зуби мають вигляд як свої власні, а в роті немає жодних зовнішніх кріплень, які порушують красу посмішки;
- комфортні відчуття — пацієнти швидко звикають до протезів на імплантатах і вже через кілька днів не сприймають їх як чужорідне тіло;
- повноцінне жування — імпланти успішно витримують жувальні навантаження, тому після процедури можна їсти будь-яку їжу без обмежень;
- профілактика атрофії кістки — титанові опори створюють механічне навантаження на щелепу, щоб перешкоджати витонченню та зменшення кісткової тканини;
- легкий догляд — чищення зубів після імплантації не відрізняється від догляду за натуральними зубами;
- мінімальна травматичність — у титанових гвинтів немає зовнішніх кріплень, тому для їхнього встановлення не потрібне обточування зубів навколо дефекту.
Багато людей побоюються хворобливих відчуттів під час імплантації імпланта і фіксації формувача ясен. Однак завдяки сучасним методам анестезії дискомфорт повністю відсутній, що є ще однією перевагою імплантації.
У клініці Лукашука в Києві використовується інноваційна технологія комп'ютерної анестезії. Вона забезпечує безболісність маніпуляцій, дозовану подачу препаратів і безперервний контроль протягом усієї операції.
Мінуси імплантації зубів
Хоча дентальна імплантація має безліч переваг, у неї є кілька недоліків. Основні з них:
- тривале лікування — весь процес від підготовки до встановлення імпланта до фіксації постійної коронки займає понад 6 місяців;
- необхідність одного або двох хірургічних втручань і реабілітації після них;
- висока вартість послуг, яка зумовлена дорожнечею матеріалів, застосуванням сучасних технологій, складністю роботи лікарів;
- наявність абсолютних і відносних протипоказань до процедури.
Як довго служать зубні імпланти?
Довговічний результат імплантації зубів — це важлива перевага перед іншими способами лікування адентії. Правильно встановлений імплант середнього класу прослужить людині близько 20 років, а конструкції від брендів преміумрівня можна носити все життя без заміни. Штучні коронки потрібно міняти в міру зношування — в середньому один раз на 15 років.
Для порівняння: навіть сучасні та якісні знімні протези служать не більше 5-7 років. Вони швидко зношуються і покриваються тріщинами, з часом змінюють відтінок і набувають неприємного запаху від постійного контакту з їжею.
Під знімним виробом поступово атрофується кістка, тому конструкція нещільно прилягає до щелепи і потребує регулярної корекції. Мостовидні протези, які також дуже популярні серед пацієнтів, прослужать не більше 10 років.
Які ризики пов'язані з імплантацією зубів?
У 98-99% випадків дентальна імплантація проходить успішно і завершується повним приживленням (остеоінтеграцією) титанової конструкції в кістковій тканині. Але іноді під час лікування виникають ускладнення:
- пошкодження нервів, верхньощелепних пазух та інших анатомічних структур під час встановлення титанових гвинтів;
- тривалий больовий синдром і кровотечі після операції;
- розмноження бактерій і запалення м'яких тканин навколо гвинта (періімплантит);
- відторгнення імпланта зуба;
- алергічні реакції на метали.
Протипоказання до імплантації зубів
Лікарі не встановлюють імпланти при запальних процесах у порожнині рота, поганій гігієні зубів, захворюваннях ЛОР-органів, загостренні хронічних патологій внутрішніх органів. Такі обмеження мають тимчасовий характер і усуваються під час підготовчого етапу. Імплантацію не проводять жінкам під час вагітності та лактації, пацієнтам до 18 років.
Крім того, існують абсолютні протипоказання до встановлення титанових гвинтів:
- важкі захворювання системи крові;
- злоякісні пухлини;
- декомпенсований цукровий діабет;
- первинні та вторинні імунодефіцити;
- алергія на препарати для знеболювання.
У таких клінічних ситуаціях лікарі пропонують альтернативні варіанти відновлення посмішки. Зазвичай застосовують знімні протези, які не потребують хірургічних маніпуляцій для встановлення.
Догляд за зубними імплантами: поради та рекомендації
Щоб результат імплантації зберігся на довгі роки, потрібно правильно доглядати за зубними протезами в домашніх умовах. Пацієнтам слід дотримуватися таких правил:
- проводити ретельну гігієну порожнини рота двічі на день;
- використовувати щітку м'якої або середньої жорсткості;
- користуватися зубними пастами з низьким показником абразивності;
- використовувати додаткові засоби гігієни: ополіскувачі для рота, зубну нитку, іригатор;
- надягати захисні капи під час занять контактними видами спорту;
- дотримуватися графіка планових візитів до стоматолога.
Від дотримання цих порад залежить якість остеоінтеграції та термін служби імплантів. Деякі негативні відгуки про імплантацію зубів зумовлені ускладненнями, що виникли при ігноруванні рекомендацій лікаря, відмові від процедур професійної гігієни.
Висновок: чи варто робити імплантацію зубів?
Імплантація визнана найкращою технологією реконструкції посмішки і на сьогодні вона не має альтернатив. Лікарі рекомендують цю методику всім пацієнтам з адентією, якщо у них немає абсолютних протипоказань.
Тривалий період лікування і вища вартість послуг компенсуються чудовим клінічним результатом — гарною і функціональною посмішкою, яка тішитиме довгі роки. Це підтверджують численні фото до і після імплантації зубів у пацієнтів стоматології Андрія Лукашука.
Щоб імплантація була успішною, а ризик негативних моментів мінімальним, лікування потрібно довірити професіоналам. Наші лікарі працюють на матеріалах від відомих і надійних виробників (Nobel Biocare, Straumann, Astra Tech, Osstem, MegaGen, Xive), співпрацюють з найкращими зуботехнічними лабораторіями, дають тривалу гарантію на послуги.