Брекети у дорослому віці
До ортодонтів регулярно приходять пацієнти віком 20, 30, 40+ років, які незадоволені своєю посмішкою та мають проблеми із прикусом. Вони хочуть покращити ситуацію, але часто відмовляються від носіння брекетів. Причини відмови різноманітні — від небажання носити металеві замочки на зубах до переконання, що такі апарати підходять лише підліткам. Однак у сучасній ортодонтії проводиться успішне вирівнювання зубів у пацієнтів різного віку. Далі ви дізнаєтеся, до скільки років можна ставити брекети, як проходить лікування у дорослих і до яких нюансів потрібно бути готовим.
Вік та відносні протипоказання
При визначенні показань та протипоказань до брекетів стоматолог оцінює не вік пацієнта, а стан його зубощелепної системи. Перешкодою для ортодонтичного лікування стають такі проблеми:
- карієс зубів;
- наявність частково чи повністю зруйнованих зубів;
- запальні захворювання ротової порожнини: стоматит, гінгівіт, пародонтит;
- погана гігієна ротової порожнини, великі скупчення зубного нальоту;
- дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС);
- мимовільне стискання щелеп та зубний скрегіт (бруксизм);
- алергія на нікель та інші метали.
У дорослих людей, особливо у віковій групі 30+ років, ці захворювання зустрічаються частіше, ніж у підлітків. Більшість хвороб успішно піддаються лікуванню, тому після санації порожнини рота не буде перешкод для початку ортодонтичної корекції. Крім відносних, існують абсолютні протипоказання – ситуації, коли лікування брекетами неможливе. До них відносяться тяжкі захворювання та руйнування кісток (остеопороз, остеонекроз, дисплазія), імунодефіцитні стани, психічні розлади, велика кількість відсутніх зубів.
Коли пізно ставити брекети?
До якого віку можна ставити брекети – найпопулярніше питання пацієнтів під час стоматологічної консультації. На нього немає однозначної відповіді, оскільки успішне вирівнювання зубів можливе навіть у 40 і 50 років, якщо людина не має інших протипоказань.
Кожна клінічна ситуація обговорюється індивідуально після огляду ротової порожнини та проведення рентгенологічної діагностики. Все ж таки стоматологи радять не затягувати з виправленням прикусу — чим раніше розпочати лікування, тим швидшим і простішим воно буде.
Методи виправлення прикусу у дорослих
Основні принципи ортодонтичного лікування однакові для пацієнтів усіх вікових груп. Для виправлення нерівностей зубного ряду та порушень змикання щелеп лікарі застосовують такі апарати:
- Брекет-системи – металеві замочки, скріплені дугою з ефектом пам'яті. Вони переміщують зуби у правильне положення, вирівнюють зубний ряд та виправляють патології прикусу. Брекет-системи визнані найбільш ефективним методом, який допомагає впоратися навіть зі складними випадками, які часто зустрічаються у дорослих пацієнтів.
- Елайнери — прозорі силіконові капи, які чинять м'який тиск на зуби і поступово вирівнюють їх. Елайнери стали популярними завдяки зручності носіння, високій естетиці та хорошим клінічним результатам. Однак вони підходять не для всіх випадків і не впораються зі складними варіантами аномалій прикусу.
- Ретейнери – спеціальні фіксатори, які використовують на фінальному етапі лікування після брекетів чи елайнерів. Апарати утримують зубний ряд у правильному положенні, не дають зубам знову роз'їхатися в різні боки.
При лікуванні дорослих із порушеннями прикусу ортодонти частіше стикаються із нестандартними клінічними ситуаціями. Для успішної корекції цих випадків можуть бути потрібні хірургічні маніпуляції: видалення надкомплектних або неправильно розташованих зубів, операція для корекції форми та розмірів щелепи. Такі процедури проводять на першому етапі, після чого пацієнту ставлять брекети для вирівнювання зубів.
Нюанси виправлення прикусу у дорослих
У дорослих старше 25 років зубощелепна система повністю сформована, а кісткова тканина менш пластична. Для виправлення зубів доведеться витратити більше часу та докласти більше зусиль, ніж у підлітковому віці. Скільки потрібно носити брекети, залежить від положення зубів та тяжкості порушень прикусу. У середньому для досягнення гарної посмішки дорослим потрібно 2-3 роки. Якщо необхідно виправити положення кількох зубів без складної корекції прикусу, лікування триватиме 1,5-2 роки. Лікар зможе назвати термін носіння брекетів лише після консультації та аналізу рентгенвських знімків.
При лікуванні дорослих потрібен триваліший ретенційний період. Він необхідний, щоб закріпити результати корекції та попередити рецидиви. У дорослих найчастіше застосовують незнімні ретейнери, які закріплюються на внутрішній поверхні зубного ряду. Їх необхідно носити щонайменше вдвічі довше, ніж тривало виправлення прикусу брекетами.
У деяких випадках показано довічне використання ретейнера. Для постійного носіння ортодонт вибирає мініатюрні конструкції, які практично не відчуваються в роті, не помітні оточуючим, не порушують дикцію та приймання їжі.
Плюси та складності ортодонтичного лікування дорослих
Виправлення прикусу зубними брекетами у дорослих має низку особливостей:
- високий ризик розвитку захворювань пародонту та необхідність постійного контролю стану ясен під час ортодонтичного лікування;
- наявність великих пломб, керамічних вкладок, зубних коронок, які ускладнюють фіксацію брекетів на поверхні зубів;
- зниження щільності кісткової тканини та уповільнення регенерації кістки після переміщення коренів зубів;
- підвищені вимоги до естетики ортодонтичних апаратів;
- наявність супутніх захворювань, які можуть сповільнити лікування.
У сучасній ортодонтії всі ці проблеми успішно вирішуються. Лікарі досягають хорошого клінічного результату незалежно від того, в якому віці ставлять брекети. До того ж ортодонтична корекція у дорослих має важливу перевагу — прихильність до лікування. Пацієнти мають сильну мотивацію, розуміють важливість виправлення прикусу, готові дотримуватися всіх лікарських рекомендацій. Дорослі ретельніше стежать за гігієною зубів, що дозволяє уникнути розвитку карієсу під брекетами.
Вплив ортодонтичного лікування на функціональність та естетику
Хоча ортодонтичне лікування займає тривалий час і вимагає дотримання обмежень у повсякденному житті, витрачені зусилля повністю виправдовують себе:
- з'являється впевненість у собі, зникає психологічний дискомфорт під час спілкування з людьми та публічних виступів;
- змінюється зовнішність — на фото до та після брекетів помітно, що у дорослих нормалізується положення нижньої щелепи, зменшується асиметрія обличчя;
- спрощується рутинна гігієна ротової порожнини завдяки відсутності скупченості зубів і важкодоступних місць, де накопичується наліт;
- знижується частота карієсу та інших стоматологічних захворювань;
- покращується функція жування завдяки правильному змиканню зубних рядів;
- зменшуються або повністю зникають ознаки дисфункції СНЩС — біль у скронях і вилицях, клацання та хрускіт у суглобі, заклинювання щелепи.
Варіанти брекетів та альтернативи для дорослих
Брекет-системи бувають лігатурними та безлігатурними. Стоматологи рекомендують безлігатурні конструкції, які менші за розміром, виглядають більш естетично, забезпечують комфортне лікування. При носінні таких брекетів кількість планових візитів до лікаря скорочується в середньому у 2 рази порівняно з лігатурними варіантами.
За матеріалом виготовлення брекети поділяються на 3 типи:
- металеві – найдоступніші за ціною конструкції, головним мінусом яких вважається погана естетика;
- керамічні — брекети за кольором схожі з відтінком зубної емалі, тому менш помітні на зубах;
- сапфірові — естетичні прозорі замочки, які малопомітні при посмішці та розмові.
Для дорослих, які категорично не хочуть ставити брекети на зуби, пропонують особливий варіант – лінгвальні системи. Вони кріпляться на внутрішню поверхню зубного ряду та абсолютно непомітні оточуючим. Такі конструкції вимагають складнішого догляду і можуть порушувати дикцію, але вони забезпечують найкращу естетику. Ще одна альтернатива класичним брекетам — елайнери, які допомагають усунути порушення прикусу легкого ступеня важкості.
Стоматологи-ортодонти клініки Лукашука в Києві практикують індивідуальний підхід до виправлення прикусу в дорослих. Для кожного пацієнта складають план лікування, який враховує всі медичні аспекти, побажання до естетики, фінансові можливості.
На консультації ортодонт докладно розповість, для чого потрібні брекети, коли можна їх ставити, скільки носити брекети в 30, 40 або 50 років. За роки роботи клініки Лукашука лікарі встановили понад 800 брекет-систем у пацієнтів різного віку, і у всіх випадках вдалося отримати бажаний результат лікування.