Як вирівняти зуби без брекетів?

13844

Вирівнювання зубів важливе не лише для естетики, а й для якості життя. Правильний прикус попереджає проблеми із травленням, полегшує догляд за ротовою порожниною, знижує ризик розвитку гінгівіту та пародонтиту. 

Вирівнювання зубів актуальне у будь-якому віці, але найкраще зайнятися цим питанням якомога раніше, поки формується щелепа. Сучасні методи дозволяють вирішити багато проблем без брекетів.

Девушка с брекетами | Фото 5

Чим можна вирівняти зуби?

Брекети — найпоширеніший засіб корекції прикусу. Використання ортодонтичних конструкцій дає гарантований результат навіть у складних клінічних випадках. Але існують інші варіанти вирівнювання зубів:

  1. Системи Invisalign. Це прозорі полімерні капи, що повністю збігаються з рельєфом коронок. 
  2. Вініри та люмініри. Тонкі накладки, що дозволяють замаскувати невеликі відхилення форми та зростання зуба.
  3. Коронки. Протез у вигляді ковпачка, що повністю закриває проблемний зуб.
  4. Платівки (скоби). Знімний ортодонтичний апарат, що використовується переважно у дитячому віці.
  5. Хірургічне втручання. В окремих випадках (невідповідність розмірів щелеп один одному, асиметрія обличчя та ін.) показано операцію.

Формирование неправильного прикуса | Фото 1

Чи можливе вирівнювання зубів без брекетів?

Проблеми з прикусом спостерігаються у кожної третьої людини. Найчастіша причина аномалії – невідповідність розміру щелепи та зубів. Якщо кістки недостатньо довгі, жувальні органи ростуть щільно один до одного, з'являється скупченість, повороти за віссю. 

Чи можна виправити прикус без брекетів, залежить від клінічної ситуації. Якщо незначні відхилення, викривлені всього 2-3 зуби або з якихось причин пацієнту не підходить лікування за допомогою незнімного апарату, фахівці Клініки Лукашука підберуть альтернативний варіант. 

Чи можна спиляти кривий зуб та наростити рівний?

Нарощування допомагає відновити зовнішній вигляд та функціональність зубів. Процедуру проводять при частковій втраті тканин через карієс або травму, широких міжзубних проміжках, стійкій зміні кольору. Невеликі порушення форми та положення (наприклад, поворот за віссю) також можна виправити нарощуванням. Цей спосіб має певні переваги:

  1. Великий вибір матеріалів та технологій.
  2. Швидкий та довговічний результат.
  3. Відсутність больових відчуттів та дискомфорту.

Основні методи: пломбування, встановлення вінірів та застосування ортопедичних коронок. У кожному випадку перед виправленням кривого зуба його потрібно препарувати — спиляти певну кількість тканин, щоб реставрація коректно вписалася до ряду.

Зубы до керамической реставрации и псоле | Фото 4

Способи вирівнювання зубів

1. Використання платівок 

Носіння знімних конструкцій, як правило, призначають дітям до 12 років для виправлення форми щелеп, скупченості зубів, ширини піднебіння та ін. Дорослі пластинки можуть бути показані на додаток до іншого методу корекції прикусу. Наприклад, перед використанням брекетів чи елайнерів.

Пластинки бувають:

  • класичні (з металевими дугами та гачками) — коригують положення зубів;
  • з активними гвинтами — розширюють чи звужують щелепи; 
  • для захисту від шкідливих звичок;
  • зі штучними зубами — заповнюють відсутні одиниці в ряду.

2. Міогімнастика

Комплекс вправ. Використовується як основний спосіб корекції у дітей або додатковий під час лікування апаратами у дорослих. Заняття підвищують моторику щелепно-лицьових м'язів, покращують естетику та функціональність зубощелепної системи. Комплекс призначається лікарем з урахуванням особливостей патології.

3. Носіння елайнерів 

Прозорі силіконові капи виготовляються за зліпком щелеп пацієнта. Вони щільно прилягають до зубів, точно повторюючи їхню форму та розташування. В ході лікування елайнери надають невелике рівномірне навантаження, яке допомагає скоригувати прикус. Капи не доставляють дискомфорту та не впливають на дикцію. Ефективність лікування як у брекет-систем. Важлива перевага силіконових накладок – непомітність: вони не привертають увагу співрозмовника під час розмови та зовсім не помітні на фото.

4. Використання трейнерів

Двощелепний ортодонтичний апарат допомагає виправити становище зубів у дітей із п'яти до чотирнадцяти років. У старшому віці трейнери можуть використовуватись для закріплення результатів лікування брекетами. Переваги цих пристроїв полягає в здатності впливати на щелепні м'язи, якого неможливо досягти іншими методами.

5. Реставрація композитним матеріалом 

Пломбування — найпростіший і найдоступніший варіант виправити незначні недосконалості прикусу. Лікар підбирає відповідний відтінок композиту, сточує невелику кількість зубних тканин та пошарово наносить склад. Після затвердіння реставрації під впливом світла виконують шліфування та полірування. 

Головний плюс пломбування – можливість виправити кривий зуб за один візит до клініки.

6. Вінірування

Установка керамічних мікропротезів є ефективним рішенням для маскування різниці у розмірах зубів, незначних нахилів та поворотів за віссю.. Переваги вінірів та люмінірів — естетичність, тривалий термін служби (до 20 років), несприйнятливість до харчових барвників. 

Виправлення зубів накладками включає зішліфовування верхнього шару емалі і фіксацію протеза на спеціальний цемент. Стоматологічна порцеляна боїться прямих ударів та високих навантажень, тому реставрації треба берегти.

7. Ортопедичний метод

Установка коронок допомагає виправити невеликі дефекти становища жувальних органів: нахил, ротацію, невідповідність розмірів зуба фізіологічній нормі, треми та діастеми (широкі проміжки). При складних аномаліях цей спосіб не застосовується. 

Конструкцію створюють у лабораторії. Перед встановленням протеза зуб обточують.

Переваги коронок — універсальність (підходять для фронтальної та жувальної груп), міцність, стійкість до харчових барвників, термін служби понад десять років.

Капы-элайнеры | Фото 3

Виправлення прикусу без брекетів

Процес лікування залежить від методу. Загалом корекція прикусу в Клініці Лукашука виглядає так: 

  1. Діагностика — лікар-ортодонт оглядає ротову порожнину пацієнта, призначає рентген, комп'ютерну томографію, щоб отримати точну картину проблем з прикусом. За потреби проводяться консультації з іншими фахівцями. 
  2. Вибір методу виправлення прикусу з урахуванням виявленої аномалії та побажань пацієнта.
  3. Підготовка порожнини рота до лікування – перевірка на наявність карієсу, професійна гігієна, зняття зліпків щелеп.
  4. Розробка комп'ютерної моделі прикусу та ортодонтичної конструкції.
  5. Фіксація апарату, при необхідності корекція.
  6. Навчання пацієнта догляду за зубами та засобами для їх вирівнювання.

Щоб лікування було успішним, стоматолог регулярно контролює перебіг процесу та стан ортодонтичних апаратів. 

Коли брекети потрібні і коли можна обійтися без них?

Брекети не обов'язкові до використання у трьох випадках:

  1. Незначна скупченість зубів. Зазвичай це показання до встановлення ортодонтичного апарату. Але якщо легка скупченість має місце за правильного прикусу, можна обійтися без брекетів. 
  2. Несуттєві аномалії зростання зубів. Невелике усунення, поворот тощо не привід ставити брекети за умови, що людина не відчуває труднощів з мовленням, пережовуванням їжі, і не страждає на естетику зони посмішки.
  3. Вікові зміни прикусу. З роками у людей неминучі зубощелепні деформації. Якщо ці явища не сильно виражені, можна обійтися без ортодонтичного лікування. 

Брекет-система на зубы | Фото 2

Брекети має сенс ставити, якщо:

  1. Кривина зубів викликає психологічний дискомфорт.
  2. Серйозне порушення прикусу заважає змиканню зубів, відкушування та пережовування їжі.
  3. Відсутні деякі одиниці, але неправильне положення щелеп перешкоджає протезування.

Недоліки вирівнювання зубів без брекетів

Брекети – перевірена часом ефективна система корекції зубощелепних аномалій. Але при всіх перевагах методу у нього є один суттєвий мінус: вестибулярна ортодонтична конструкція видно на зубах, а лінгвальну не кожен пацієнт може собі дозволити. 

Оптимальною заміною брекетів є силіконові елайнери. Прозорі капи здатні впоратися з багатьма патологіями прикусу і негативно впливають на естетику зони посмішки. На жаль, при серйозних аномаліях із сильним викривленням зубів елайнери навряд чи зможуть допомогти.

Вініри та реставрація композитними матеріалами є лише маскуванням дефектів. Вони виправляють не прикус, а невеликі косметичні вади.

Пластинки впливають на дикцію, а їхні металеві частини видно на зубах. Трейнери не допомагають за складних аномалій. І, як у випадку із пластинками, ефект від знімних конструкцій з'являється тільки при регулярному носінні. 

Вирівнювання зубів за допомогою сучасних технологій

Як й інші сфери стоматології, ортодонтія стрімко розвивається. Сьогодні прикус виправляють із використанням комп'ютерних технологій цифрового моделювання. Це дозволяє прогнозувати результати кожного етапу лікування, створювати комфортні та естетичні апарати, істотно скоротити термін корекції прикусу та досягти стабільних результатів.

Сподобалося у нас? - Поділися сторінкою з друзями!
26 голосів, оцінка: 4.2 з 5
Поділитись pinterest
×
Записатися на консультацію
Записатися на консультацію
Ваш телефон *