Як знімають брекети?
Брекетами називають ортодонтичну апаратуру для виправлення прикусу та вирівнювання кривих зубів. Пристрої включають декілька компонентів:
- Замки. Елементи із металу, кераміки або штучного сапфіру. Кріпляться до зубів на спеціальний клей.
- Дуга. Гнучкий дріт з форми пам'яті. Вона з'єднує брекети і чинить на зуби тиск, переміщуючи їх у потрібне положення.
- Лігатури. Гумові кільця або елементи із дроту, які не дозволяють дузі випасти з пазів брекетів. У самолігуючих системах дріт тримається за допомогою спеціальних клямок.
- Еластики та інші компоненти. Додаткові пристрої можуть використовуватися для покращення корекції.
Носіння брекетів передбачає регулярні відвідування ортодонта для контролю процесу та регулювання апаратури на проміжних етапах лікування.
Як відбувається процедура зняття брекетів?
Зняття ортодонтичного апарату вимагає наявності спеціального інструменту та навичок. Не намагайтеся позбавитися брекетів самостійно за допомогою підручних засобів. Це може призвести до багатьох проблем від пошкодження зубів до запалення ясен. Брекет-систему має знімати ортодонт. Використовуючи спеціальні інструменти, лікар все зробить правильно та безпечно.
Скільки потрібно носити брекети?
Термін ортодонтичного лікування залежить від кількох моментів:
- складність аномалії;
- вік пацієнта;
- тип брекет-системи;
- дотримання рекомендацій лікаря.
У середньому брекети носять від року до трьох. Іноді корекція займає менше часу, в інших випадках затягується більш тривалий термін.
Коли можна знімати брекети?
Ортодонтичне лікування закінчують після завершення корекції прикусу. Зуби повинні вирівнятися і прийняти правильне анатомічне положення, при якому щелепи стуляються, середня лінія різців розташовується в центрі обличчя, щілини між зубами відсутні. Рішення, що брекети час видаляти, приймає лікар-ортодонт.
Основні етапи зняття брекет-системи
Перед видаленням з зубів конструкції лікар проводить огляд та визначає, чи досягнуто поставлених цілей. За потреби виконують апаратну діагностику. Якщо все гаразд, брекети знімають. Процедура відбувається у кілька етапів.
Фіксація розширювача для рота (ретрактора)
Це важливий момент для забезпечення комфорту пацієнта та лікаря. Завдання оптрагейту — утримувати щоки та губи, щоб рот залишався відкритим. Таким чином, ортодонт отримує вільний доступ до зубів та гарний огляд.
Існують різні види розширювачів. Фахівець обирає відповідний з урахуванням конкретної ситуації та анатомічних особливостей зони інтересу. Пристрій поміщають у рот пацієнта. Важливо переконатися, що він не травмує м'які тканини та не викликає у людини неприємних відчуттів. Якщо клієнт зазнає незручностей, положення апарата необхідно підкоригувати.
Видалення складових конструкції
На цьому етапі лікар:
- Знімає лігатури в класичних системах або відкриває фіксуючі механізми самолігуючих брекетів.
- Виймає з паз коригуючу дугу.
- Акуратно відокремлює від зубів брекети – важливо діяти обережно, щоб не зіпсувати емаль та не травмувати ясна.
Шліфування емалі зубів
Після зняття брекетів на зубах можуть залишитись частинки цементу. У цій ситуації робиться шліфування. Обробка бором зі спеціальною насадкою прибирає фрагменти матеріалу, що клеїть, і згладжує поверхню емалі.
Професійне глибоке чищення
Навіть якщо пацієнт ретельно стежить за гігієною, через наявність на зубах брекетів провести повноцінне чищення зубів неможливо. Під елементами ортодонтичного апарату неминуче накопичуються частинки їжі. Ні щітки, ні йоржики, ні флос не здатні їх звідти витягти. Поступово утворюється наліт, у якому розмножуються бактерії. Тому на момент зняття брекетів стан емалі, зазвичай, погіршується. Щоб виправити ситуацію, необхідне професійне чищення зубів.
Для цього фахівці Клініки доктора Лукашука використовують різну апаратуру. Наприклад, зубний камінь видаляють за допомогою ультразвукового скейлера. Пристрій подрібнює тверді відкладення до піску і вимиває їх з поверхні емалі.
Для очищення від м'якого нальоту використовує систему Air-Flow. Зуби обробляють сумішшю з води, повітря та тонкодисперсного абразивного порошку. Струмінь подається під тиском, що дозволяє видалити відкладення і пігментацію в важкодоступних місцях.
Ремінералізація емалі
Мікробна бляшка, яка утворюється на зубах через недостатню гігієну, стає осередком демінералізації емалі та дентину. Тканини втрачають солі кальцію та фосфору, необхідні для міцності. Це загрожує розвитком каріозного процесу. Саме тому після зняття брекетів важливо не лише позбутися нальоту, а й відновити нормальний рівень мінералів. У Клініці доктора Лукашука проводять спеціальну процедуру ремінералізацію емалі.
Щоб заповнити мінеральні складики зубів, використовуються спеціальні препарати з фтором, фосфатами та кальцієм. Їх наносять на емаль та залишають на кілька хвилин. Деяким засобам потрібна активація. У таких випадках застосовують електрофорез або ультрафіолетове опромінення.
Скільки триває процедура зняття брекетів?
Залежно від типу апарату та кількості додаткових елементів маніпуляції займають від пів години до 60 хвилин. Найшвидше і найлегше знімаються металеві брекети. Лікарю достатньо лише захопити замочки щипцями та зробити невелике спрямоване зусилля.
Кераміка, незважаючи на міцність, досить крихкий матеріал. У разі зняття є ризик руйнування елементів. Тому їх видалення відбувається довше, ніж металевих. Також тривалості процесу можуть позначитися індивідуальні особливості пацієнта.
Чи болять зуби після зняття брекетів?
Спочатку людина може відчувати дискомфорт, іноді з'являється легка болючість зубів і ясен. Це пов'язано з тим, що щелепа довго перебувала під безперервним тиском, і тепер зуби прагнуть повернутися до початкового положення. Біль повинен зникнути за кілька днів. Якщо неприємні відчуття зберігаються чи посилюються, необхідно проконсультуватися з ортодонтом.
Зняття брекетів та встановлення ретейнерів
Тільки носіння брекетів для корекції прикусу недостатньо. Після зняття системи зуби можуть переміститися на попередні позиції. Щоб цього не сталося, потрібно закріпити результат. Пацієнту призначають використання спеціальних пристроїв – ретейнерів. Вони бувають знімними та постійними.
Перші виглядають як прозорі пластикові конструкції. Пацієнт може вийняти їх з рота на час їди та гігієнічних процедур. Постійні ретейнери являють собою металеві дроти, які приклеюють із заднього боку зубів. Термін носіння кожного типу виробів встановлюється індивідуально.
Що роблять після зняття брекетів?
Після зняття брекетів та встановлення ретейнера ортодонт дасть рекомендації щодо гігієни порожнини рота. У ретенційний період відбувається відновлення емалі, тому важливо ретельно стежити за зубами. З ранку та ввечері проводьте звичайне чищення, після їжі полощіть рот.
При знятті брекетів зуби стають чутливими. До того ж області під ретейнером складно обробити звичайною щіткою. Тому для гігієни варто застосовувати додаткові пристрої:
- монопучкові щітки — точково очищають зубні поверхні;
- суперфлос — нитка з губчастою частиною, якій зручно видаляти наліт з широких міжзубних проміжків, і тонкою ділянкою для контактів між фронтальними зубами;
- йоржики — можуть застосовуватися на додаток до суперфлоссу, важливо знайти відповідний розмір;
- іригатор – ефективно усуває частинки їжі у важкодоступних місцях.
Крім гігієнічних процедур, необхідні:
1. Самостійна ремінералізація
Для цього можна застосовувати зубні пасти, які мають фтор, кальцій, фосфор, гідроксіапатит та інші корисні компоненти. Використання таких засобів допомагає зробити емаль міцнішою та посилити її стійкість до впливу кислот та мікроорганізмів.
2. Дотримання режиму харчування
У період ретенції варто уникати зайвих температурних та фізичних впливів. Необхідно відмовитися від жорстких продуктів (горіхи, сухарики та ін.). Вони можуть зіпсувати ретейнер. А вживання в'язкої їжі загрожує відклеюванням конструкції. Не треба пити дуже гарячі чи холодні напої.
3. Періодичні візити до стоматолога
Навіть якщо з ретейнером все гаразд, кожні три місяці необхідно відвідувати лікаря. Фахівець оцінить прикус та стан стабілізуючої конструкції. При виявленні відклеєних частин ретейнера ортодонт їх знову зафіксує.
Чому не можна поспішати зі зняттям брекетів?
Форсування подій у цьому питанні може призвести до негативних наслідків:
- Неповна корекція. Раннє зняття брекетів не дозволяє зубам зайняти правильне положення. У майбутньому може знадобитися повторне лікування.
- Нестабільність результатів. Для ефективності лікування не можна уникнути ретейнерів. Нехтування цим моментом — гарантія того, що зуби не закріпляться в новому положенні і повернуться до попереднього стану.
- Дискомфорт та проблеми з жуванням. При ранньому знятті брекетів страждає на якість життя.
Щоб досягти хорошого і стабільного результату, важливо дотримуватися рекомендацій лікаря.